Sınıf Öğretmenleri İngilizce ve Din Kültürü Dersleri İçin Ek Ders Alır mı?

Sınıf Öğretmenleri İngilizce ve Din Kültürü Dersleri İçin Ek Ders Alır mı?

Sınıf öğretmenlerinin haftalık 30 saat canlı ders yapması gerekir mi?

 Milli Eğitim Bakanlığı içinde bulunduğumuz haftadan itibaren ana sınıfları hariç olmak üzere uzaktan eğitime geçti. Geçişle birlikte bir çok uygulamada kararsızlıklar olduğu gibi ek ders ödemeleri konusunda da bazı farklı uygulamalar doğdu.

 EBA, Zoom ve açık kaynaklı çeşitli platformlardan yapılan ve fiilen gerçekleştirilen dersler için bakanlık önce maaş karşılığı doldurulmak kaydı ile ek ders ödemelerini gerçekleştiriyor. İlkokullarda ise İngilizce ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri için nasıl bir ödeme yapılacağı tereddüte düşülen konular arasında yer almaktadır.

 Bilindiği üzere 1. sınıf öğretmenleri haftalık 30, 2. ve 3. sınıf öğretmenleri haftalık 28 ve 4. sınıf öğretmenleri haftalık 26 ders saati canlı ders vermektedir. Branş derslerine eğer okulda kadrolu veya görevlendirme branş öğretmenleri varsa onlar girmektedir.

 Bu durumda ek ders ödemeleri fiilen girilen canlı derslere göre mi yoksa 30 saat üzerinden mi hesaplanmalıdır? sorusuna cevap arayacağız. Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı incelendiğinde derslerin yapılmış sayılacağı haller başlığında branş derslerine branş öğretmenleri girse dahi sınıf öğretmenleri okulda bulunduğu ve idarenin vermiş olduğu görevleri yerine getirdiği takdirde ek ders ücretinden yararlandırılması gerektiği belirtilmiştir.

 Öğretmenler, haftanın en az 1 günü okulda bulunduğundan bahse konu idare görevini yerine getirmiş sayılacağından ilkokulda görev yapan tüm sınıf öğretmenlerine 30 saat üzerinden hesaplama yapılarak ek ders ücreti ödenmesi, ücretli öğretmenlere ise fiilen okuttuğu ders sayısı kadar ödeme yapılması gerekmektedir.

 Ogretmenlericin.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.