Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 2+1 Yıla Düşürülecek Mi?

Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 2+1 Yıla Düşürülecek Mi?

Sözleşmeli Öğretmenlik Süresi 3+1'den 2+1'e Düşürülecek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını kadrolu yerine sözleşmeli olarak yapıyor ve sözleşmeli öğretmene atandıkları okullarda en az 3 sene görev yapma süresi veriyor.

2016 yılından itibaren öğretmen atamaları sözleşmeli atama olarak yapılmaya başlandı. Son düzenlemeden önce atanan sözleşmeli öğretmenler atandıkları okullarda 4 yıl görev yapma zorunluluğuna tabi tutuluyordu ve 4 seneyi tamamladıkları halinde kadroya geçirileceklerdi. Sonraki 2 sene ise atandıkları il içerinde başka bir okula tayin isteyebiliyorlardı. İl dışı tayin isteyebilmeleri için 6 sene beklemek zorundaydılar.

Son düzenleme ile sözleşmeli öğretmenlik süresi 4+2’den 3+1’e düşürüldü. Böylelikle atanan sözleşmeli öğretmen atandığı kurumda ancak 3 sene görev yaptıktan sonra il içinde tayin isteyebilir. İl dışına tayin istemesi için ise 1 yıl daha görev yaparak 4 yılı tamamlamak zorundalar.

Sözleşmeli öğretmenler 3+1 süresinin 2+1 yıla indirilmesini talep ediyorlar. Özellikle evli ve çocuklarından uzak kalan öğretmenler için son derece önemli bir konu olduğu aşikar. 

Bu konu hakkında ise Milli Eğitim Bakanlığı sessizliğini koruyor. Bakanlıktan en son yapılan açıklamalarda bu konuda çalışmaların olmadığı belirtilmişti.

WWW.OGRETMENLERİCİN.COM/ ÖZEL 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.