Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula

Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula

Anasınıfı, anaokulu, uygulama sınıfı, ilkokul birinci sınıf kayıt yaşı sorgulaması yapmak için ilgili mevzuat hükümleri kapsamında hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.


Anasınıfı anaokulu ilkokul birinci sınıf okula kayıt yaşı hesaplama sorgula


Millî Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliği kapsamında okula başlama yaşı öğrenme ekranı ogretmenlericin.com sitemiz olarak aktif edilmiştir. TBMM'de okula kayıt yaşı kanun teklifi değişikliği sonrası Yönetmelikte yapılan değişiklikler doğrultusunda Okula Başlama Yaşı Hesaplama aracımız uygulamaya geçirilmiştir. Okula kayıt yaşı tablosu da yeniden düzenlenmiş olup önceki kayıt yaşı sorgulama tabloları da iptal edilmiştir. Kayıt yaşı tablosu güncellenmiştir. Kayıt yaşı sorgulama aracımıza ulaşmak için bağlantıya tıklayınız;


https://kayityasihesaplama.ogretmenlericin.com/


OKUL ÖNCESİNE KAYIT YAŞI


Okul öncesi eğitim anasınıfı, anaokulu ve uygulama sınıfı olarak üçe ayrılmaktadır. Eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okullara anaokulu denir. Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla örgün eğitim ve hayat boyu öğrenme kurumları bünyesinde açılan sınıflara da anasınıfı denmekte olup Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanında eylül ayı sonu itibarıyla 36-68 aylık çocukların eğitiminin yapıldığı uygulama birimlerine de uygulama sınıfları denmektedir.


e okul MEB Kayıt yaşı sorgulama Kayıt yaşı sorgulama

Anasınıfına kayıt yaşı kaçtır?


Öğrencinin okula başlayacağı eğitim öğretim yılı Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocuklar anasınıfına gidebilir. Eğer bu yaş aralığındaki çocukların kaydı yapıldıktan anasınıfında yer varsa, kayıt yapma okul imkanlarına göre mümkünse ana sınıflarına 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir.


Anaokuluna kaç aylık çocuklar gidebilir?


Anaokulları anasınıflarından farklıdır. İçerisinde birden fazla anasınıfı olan ve sadece okul öncesi eğitim veren okullar anaokullarıdır. Kayıt olunacak eğitim öğretim yılının Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı anaokuluna yapılır. Eğer anaokulunun imkanları, fiziksel kapasitesi, öğretmen durumu yeterli ise 36-56 aylık çocuklarında anaokulu kaydı yapılabilir.NOT: Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilir.İLKOKUL BİRİNCİ SINIF KAYIT YAŞI HESAPLAMA


Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde son yapılan değişikliklerle birlikte ilkokula kayıt yaşı konusunda karşımıza üç durum çıkmaktadır.  • 1.Durum 72 ay ve üzeri çocuklar; Kayıt yaşı hesaplamada kayıt olacak yılın Eylül ayının sonu itibariyle yani 30 Eylül itibariyle 72 ayını dolduran ve 72 aydan büyük olan çocuklar zorunlu olarak birinci sınıfa kayıt olacaklar. Bu öğrencilerin birinci sınıf kayıt erteletme durumu söz konusu değildir.

  • 2.Durum 69, 70 ve 71 aylık olan çocuklar; İlkokul kayıt yaşı sorgulaması sonucu 69-70-71 aylık olan çocukların kaydı birinci sınıf olarak çıkmaktadır. Ancak veli isterse çocuğun kaydının çıktığı okula dilekçe vererek çocuğun birinci sınıfa gitmesini bir yıl erteletebilir. Birinci sınıf kaydı erteletilen çocuk okul öncesi eğitime yönlendirilir.

  • 3.Durum 66, 67 ve 68 aylık olan çocuklar; Kayıt yaşı hesaplaması sonrasında 66, 67, 68 aylık olan çocuklar anasınıfına, anaokuluna yani okul öncesi eğitime kayıt ettirilmesi gerekmekte olduğu görülecektir. Burada da yönetmelik velinin talebine göre çocukların ilkokul birinci sınıfa kayıt olabileceğine imkan vermektedir.


Bu durumu özetlersek;ÖZETLE; 72 ay ve üzeri çocuklar zorunlu olarak birinci sınıfa gidecekler. 69-70-71 aylık çocuklar velinin isteğine göre anasınıfına da gidebilir. 66-67-68 aylık çocuklar da velinin talebine göre ilkokul birinci sınıfa kayıt yapılabilir.2019-2020 eğitim öğretim yılı okula kayıt yaşı tablosu;


2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Okul Öncesi ve İlkokul Kayıt Yaşı Tablosu Kayıt yaşı tablosu

DOKTOR RAPORU İLE KAYIT ERTELETME


Önceki yönetmelikte yer alan çocuk doktorundan sağlık raporu alarak ilkokul birinci sınıf kayıt erteletme işlemi yeni yönetmelikle kaldırıldı. Çocuk için doktor raporu almaya gerek kalmadı. Veliden alınacak dilekçe ile ilgili çocukların (69, 70, 71 aylık) zorunlu birinci sınıf kaydı ertelenebilmektedir.


ÖZEL EĞİTİM TANISI OLAN ÇOCUKLAR


MEB e-okul kayıt sorgulama ekranı üzerinde 72 ay ve üzeri çocukların zorunlu olarak birinci sınıfa kayıt olacağını ve kayıt erteleme yapılmasının mümkün olmadığını yukarıda belirtmiştik. Burada bir istisnai durum karşımıza çıkmaktadır; RAM Raporu. RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından özel eğitim tanısı konulan çocuklara bu yönde bir rapor düzenlenmektedir.


İlgili resmi yazı;


MEB özel eğitim tanısı olan 72 ay ve üzeri okula kayıt hakkında açıklama 72 ay ve üzeri okula kayıtYukarıdaki "Okul Öncesi Eğitim Kurumlarına Devam Eden 72 Ay ve Üzeri Çocuklar" konulu ilgili yazıda görüldüğü üzere 72 ay ve 78 ay çocuklardan özel eğitim tanısı konulan çocuklar RAM raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirilebilmektedir. Bu durumdaki çocukların birinci sınıf kaydı ertelenmektedir. 78 aydan sonra bu durumdaki çocuklarda zorunlu olarak ilkokul birinci sınıfa başlamaktadır.

KAYIT ZAMANI, OKULA KAYIT TARİHLERİ


Anasınıfına kayıt ne zaman yapılmaktadır, ilkokul kayıtları ne zaman başlamaktadır?


Kayıt zamanı ve kayıt yaşıMADDE 11 – (1) (Değişik:RG-25/6/2015-29397)  Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, temmuz ayının ilk iş gününde başlar. Kayıt işlemi, 25/4/2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu hükümlerince oluşturulan ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt işlemleri sırasında veliden herhangi bir belge talep edilmez.Okul öncesi, anasınıfı, anaokulu, uygulama sınıfı ve birinci sınıf kayıt sorgulama aracı için tıklayınız;


Kayıt yaşı sorgulama aracı Kayıt yaşı öğrenme[haber id="36176"]


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
45 Yorum