Destekleme ve yetiştirme kurslarında sınıf öğretmenleri görev alamaz

Destekleme ve yetiştirme kurslarında sınıf öğretmenleri görev alamaz

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Destekleme ve Yetiştirme kurslarında derse girecek öğretmenlerin nasıl belirlendiği konusunda açıklama yaptı. MEB tarafından yapılan açıklamada destekleme ve yetiştirme kurslarında öğretmen eksikliği olması durumunda sınıf öğretmenlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alıp almama konusunda Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ilgili yazısını işaret etti.

Destekleme ve yetiştirme kurslarında sınıf öğretmenleri görev alamaz

MEB tarafından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısı cevabında sınıf öğretmenlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alıp alamayacağı konusunda Mart 2014 tarih ve 2678 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esaslarına İlişkin 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına göre hareket edilmesi gerektiğini belirtti.


ÖĞRETMEN YOKSA DYK'DE SINIF ÖĞRETMENİ DURUMU


İstanbul İli Beykoz İlçesinde bulunan bir ortaokulda EBA DYK havuzunda başvuru yapan öğretmenlerin bulunmaması, ücretli öğretmenlerin yetersiz olması nedeniyle sınıf öğretmenlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alıp alamayacağı MEB'e sorulmuş. Bu konuda yaşanan tereddüt nedeniyle MEB tarafından yapılan açıklamada ise Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ilgili kararı hükümlerine göre öğretmen görevlendirilebileceği belirtilmiş.


TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI KARARI
DYK

20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına göre Sınıf Öğretmenlerinin okutacağı dersler  İlkokulların 1-4’üncü Sınıf Dersleri olarak geçmektedir. Sınıf öğretmenleri ilgili hükümler çerçevesinde ortaokul derslerini okutamamaktadırlar. Bu yüzden MEB resmi yazıda direkt sınıf öğretmenleri destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alamaz demese de işaret ettiği kurul kararı maddesine göre sınıf öğretmenlerinin mevcut yönetmelik ve ilgili hükümler çerçevesinde destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alması mümkün değildir.


Öğretmenler İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum