MEB; sınıflarda öğrenci mevcut sayısı 40 kişiyi geçemez

MEB; sınıflarda öğrenci mevcut sayısı 40 kişiyi geçemez

Milli Eğitim Bakanlığı sınıf öğrenci sayıları hakkında Türk Eğitim-Sen'e görüş yazısı gönderdi ve sınıf mevcutlarının en fazla 40 olabileceğini açıkladı.

MEB; sınıflarda öğrenci mevcut sayısı 40 kişiyi geçemez

Türk Eğitim-Sen 21.09.2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına resmi müracaatta bulunmuş bazı okulların normal öğretime geçmesinden sonra sınıf/derslik sayısının yetersizliği nedeniyle sınıf mevcutlarında artışların olduğu, sınıf mevcutlarındaki artışların 60’lı sayılara kadar çıktığı belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili cevap verdi.

SINIF ÖĞRENCİ SAYILARINDA SINIR NEDİR?


Milli Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim-Sen'e yazdığı yazıda bakanlığa bağlı ilköğretim okullarında sınıf şube öğrenci sayısının tespitine yönelik önerilerin ve taleplerin olduğu sendikanın yazısının incelendiğini açıkladı. MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün konuyla ilgili görüşlerini içeren yazıyı gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığının Türk Eğitim-Sen'e gönderdiği resmi cevap;

Türk Eğitim-Sen'e MEB tarafından verilen cevap Sınıf mevcutları resmi cevap

SINIFTA EN FAZLA 40 ÖĞRENCİ OLABİLİR


Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Personel Genel Müdürlüğüne yazılan yazıda 5/1/1961 tarihli ve 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu maddesi dayanak gösterildi. İlgili kanunun 50 nci maddesinde yer alan "Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40'dan fazla olamaz" hükmüne vurgu yapılırken öğrenci sayılarının 40'ı geçemeyeceği yönünde görüş bildirmiş oldu.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün MEB Personel Genel Müdürlüğüne yazdığı yazı;

MEB Personel Genel Müdürlüğü sınıf mevcudu görüş yazısı MEB Personel görüş yazısı

Bakanlık ayrıca il ve ilçelerde Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 10 uncu maddesine göre kurulan öğrenci yerleştirme komisyonu aracılığıyla okulların adres kayıt alanının belirlenmekte olduğunu açıkladı.

Sınıf mevcudu kaç olmalı? Kalabalık sınıf

Kayıt alanı belirlenirken öğrencinin yüksek yararı gözetilerek, okulların bulunduğu konum, öğrencilerin okula güvenli ulaşımı, okulların sayısı ve fiziki kapasitesi, kayıt alanında bulunan öğrenci sayıları dikkate alınarak ilgili mevzuatında belirtilen şartları aşmamak kaydıyla planlama yapılmakta olduğu açıklandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum