Okul bahçeleri otopark olarak kullanılamaz, düğünlere kiraya verilemez

Okul bahçeleri otopark olarak kullanılamaz, düğünlere kiraya verilemez

İlkokul, Ortaokul, Lise bahçeleri okul aile birliği insiyatifinde ihaleyle kiralanıyordu. MEB okulların açık alanlarının ticari faaliyet kapsamında kullandırılamayacağını açıkladı. Okul açık alan bahçelerinde düğün yapılamaz, okul bahçelerinden otopark kirası alınamaz.

Okul bahçeleri otopark olarak kullanılamaz, düğünlere kiraya verilemez

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı tarafından tüm dağıtım yerlerinde gönderilen resmi yazı ve eklerinde okul bahçelerinin kullanımı hakkında açıklama yapılmıştır. Bakanlık okullara ait açık alanlarda hiçbir şekilde ticari faaliyete izin vermiyor ve okul aile birliği dahil ticari amaçla kullandırılmamasını vurguluyor. Önceki yıllarda özellikle okulların bahçelerinin otopark olarak kullandırılması durumu çok tartışılmış ve okul aile birlikleri tarafından farklı uygulamaların ortaya çıkmasına neden olmuştu. Okulların dışında bazı İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri de bahçelerini otopark olarak kiraya vermektedir.


OTOPARK GELİRİ VELİ NİMET!


Turistlik yerlerde yer alan okullar, İstanbul gibi yoğun şehirlerde kent merkezinde yer alan okullar bahçelerini otopark olarak kiraya vermekte ve bu kiradan büyük paralar kazanılmaktadır. Bazı yerlerde ise otoparka kiraya verilen bahçelere o okulun öğretmenleri dahi ücret ödeyerek girmektedir. Bu konuda öğrencilerden ve velilerden MEB'e çok fazla şikayet gitmesine rağmen okul bahçeleri yıllardır otopark olarak kullanılmaktadır. Okul içerisinde yer alan ve ticari faaliyet için kullanılabilecek alanlar okul aile birliği tarafından kiraya verilmekte, işletilmektedir. Elde edilen gelir okul için kullanılmaktadır. Okul alanları arasında yer alanlardan açık okul alanı (okul bahçesi), okulların açık alanları Okul Aile Birliği tarafından işletilebilecek alanlar arasından çıkarılmıştır.


OKUL BAHÇELERİNİN DÜĞÜNE KİRAYA VERİLMESİ YASAK


Okul bahçelerinin otopark olarak kullanılmasının yasak olması gibi okul bahçelerinin de düğünlerde kullanılmak üzere kiraya verilmesi yasaktır. Okul aile birlikleri tarafından özellikle büyük köy okullarının bahçeleri düğün için kiraya verilmektedir. İç Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere köylerde, beldelerde ve bazı ilçelerde okul bahçeleri düğünlere kiralanmaktadır. MEB yayımlamış olduğu yazıda okula ait açık alan içerisinde kesinlikle ticari faaliyette bulunulamayacağını, okul bahçelerinin kullandırılamayacağını belirtti. Okul aile birliklerinin okul bahçesinde herhangi bir tasarrufu, ticari olarak söz hakkı bulunmamaktadır.


Okul bahçelerinin otopark olarak kullanımının yasak olması, okul bahçelerinin düğün, kına, organizasyonları gibi ticari faaliyetin yasak olduğuna dair resmi yazısı;


 meb-okul-bahce-otopark-1meb-okul-bahce-otopark-2meb-okul-bahce-otopark-3meb-okul-bahce-otopark-4meb-okul-bahce-otopark-5meb-okul-bahce-otopark-6meb-okul-bahce-otopark-7meb-okul-bahce-otopark-8

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.