Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmene de Ek Ders Ücreti Yüzde 7 Artırımlı Ödenir mi ?

Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmene de Ek Ders Ücreti Yüzde 7 Artırımlı Ödenir mi ?

Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmene de Ek Ders Ücreti Yüzde 7 Artırımlı Ödenir mi ?

Yüksek Lisans yapan öğretmenler için yüzde 7 (%7 ) arttırımlı şekilde ödenen ek ders ücretinin tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenlere de ödenip ödenemeyeceği konusundaki soru işaretini Eğitimci Yazar Sedat DEĞER kaleme almış olduğu mevzuata dayalı yazısında açıklık getirdi.

Son yapılan Toplu Sözleşme hükümlerinin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanması ile birlikte yüksek lisans yapan öğretmenlere artırımlı ödenen ek ders ücretinde artırım oranı %5’den %7’e çıkartıldı. Bu düzenleme sonrası tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenlerin de merak ettiği konu kendilerine de ek ders ücretinin %7 artırımlı olarak ödenip ödenemeyeceği oldu.
Bu sorunun cevabını mevzuat uzmanı Sedat DEGER’in daha önceden kaleme almış olduğu yazısında bulabilirisiniz.
İşte Sedat DEGER’in “Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmene de Ek Ders Ücreti %7 Artırımlı Ödenir mi ? “ başlıklı yazısı;
Özellikle yüksek lisans yapan öğretmenlere artırımlı hizmet puanının verilmesini öngören mevzuat hükmünün yürürlüğe girmesiyle beraber yüksek lisans yapmaya başlayan öğretmen sayısında gözle görülür şekilde bir artış oldu. ( Daha sonradan mahkeme kararı ile verilmiş olan hizmet puanları geri alınmıştı) 
Ayrıca Yüksek Lisans yapan öğretmenlerden bazıları tezli bazıları ise tezsiz yüksek lisans yaptığı için akıllara gelen bir diğer soru ise yüksek lisans yapanlara verilen %7 artırımlı ek ders ücretinin tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenlere de verilip verilmeyeceği seklinde oluyor. Bu yüzden “Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmenlere De Ek Ders Ücretleri %7 Artırımlı Ödenir Mi?” sorusunun cevabına 6. Dönem Toplu Sözleşme’de “Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti” konusunda alınmış kararı inceleyerek açıklık getireceğim.
Bilindiği üzere Yüksek Lisans veya Doktora yapmış öğretmenlere artırımlı ek ders ücreti Toplu Sözleşme Kararlarına göre ödenmektedir.
Yüksek Lisans yapan öğretmenlerin ek ders ücretlerini %7 oranında artırımlı almalarını ön gören hüküm, 25 Ağustos 2021 ÇARŞAMBA 30875 günü 31579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Kolunu” ilgilendiren ikinci bölümünün 8. Maddesinde yer almıştır.Şöyle ki;
2021 Ve 2022 Yılları İçin Kamu Görevlilerinin Geneline Ve Hizmet Kollarına Yönelik Haklarını Düzenleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme Kararının “Lisansüstü Öğrenim Gören Öğretmenlere İlave Ek Ders Ücreti” Konulu 8. Maddenin ilgili hükmü ;
“MADDE 8- (1) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %7 ve %20 artırımlı ödenir.”
 Görüldüğü üzere “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kuramlarında görev yapan öğretmenlerden yüksek lisans ve doktora yapmış olanlara, fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücretleri sırasıyla %7 ve %20 artırımlı ödenir.” Hükmünde yüksek lisans yapan öğretmenlerin bu öğrenimlerini tezli veya tezsiz yapmış olmalarına dair herhangi bir ibareye yer verilmemesinden dolayı, tezli veya tezsiz yüksek lisans ayrımı yapmadan tezsiz yüksek lisans yapmış öğretmenler dahil tüm yüksek lisans yapan öğretmenlere fiilen girdikleri dersler için ek ders ücreti %5 artırımlı ödenir.
Kısacası;
⦁ Tezli veya Tezsiz Yüksek Lisans yapmış tüm öğretmenlere,
⦁ Yüksek Lisanslarını alanında veya alan dışında yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın,
⦁ Fiilen girdikleri tüm dersler için ek ders ücretleri %7 oranında artırımlı ödenir.
Örnek : Kocaeli Üniversitesi “Eğitim Yönetimi” alanında Tezsiz Yüksek Lisans yapmış 7. Sınıf şube rehber öğretmeni de olan fen bilimleri öğretmeni Ahmet öğretmene, haftada fiilen girmiş olduğu 22 ders için ödenen ek ders ücreti %7 oranında artırımlı ödenir. Şube rehber öğretmenliği ek ders ücreti ise fiilen ders karşılığında ödenmediği için normal ek ders ücreti üzerinden ödenir.
Sedat DEĞER

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.