Zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar

Zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar

Zorunlu hizmetinizi yaparken il içi il dışı atama isterken zorunlu çalışma süreniz MEB'in açıkladığı tarihe göre baz alınır. Zorunlu hizmetinizi o tarihe göre bitiyorsa zorunlu hizmetinizi tamamlamış sayılarak atama istersiniz.

Zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar

İl içi atamaların başvurularının başlaması ile birlikte neredeyse tüm meb haber sitelerinde zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması durumunda neler yapılacağı haberleri yapıldı.

30 Eylül tarihi baz alındığında zorunlu hizmeti bitmesi gereken öğretmenler zorunlu hizmeti bitmiş sayılır ve zorunlu hizmet olmayan okullara atama isteyebilirler. Örnek verirsek, 13 Eylül 2013 tarihinde göreve başlamış öğretmen zorunlu hizmet süresi 3 yıl olan okulda zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlaması için 13 Eylül 2016 tarihine kadar çalışması lazım. Milli Eğitim Bakanlığı il içi atama ve il dışı atamalarda 30 Eylül tarihini baz aldığından bu öğretmen zorunlu hizmetini tamamlamış sayılıyor.

Zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az kalanlar eğer 30 Eylül tarihi baz alındığında zorunlu hizmeti bitiyorsa tayin isteyebilir. 30 Eylül tarihi baz alındığında zorunlu hizmeti bitmiyorsa tayin isteyemez. Bu durum il içi yer değiştirme atamasında da geçerli iller arası yer değiştirme atamasında da geçerlidir.

6 AYDAN AZ KALMA 

Bu hüküm yanlış anlaşılıyor. Bu istisnai bir durumdur ve her öğretmen için uygulanmaz. Özellikle bu cümlemize dikkat edelim. Zorunlu hizmetini yapan öğretmen için geçerli değildir. Kimler zorunlu hizmetinin bitmesine altı aydan az kaldığı için zorunlu hizmetini tamamlamış sayılır ona bakalım.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde Zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulacaklar başlıklı 44.Maddeye bakarsak;

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarında görevli iken çeşitli nedenlerle 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarına atananlardan zorunlu çalışma yükümlülükleri altı aydan daha az kalanlar, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış sayılır. Altı aylık sürenin belirlenmesinde en son görev yapılan zorunlu hizmet alanı dikkate alınır.

hükümleri yer almaktadır. Açıklaması; siz zorunlu hizmetinizi yaparken zorunlu hizmet olmayan bir okula atandınız. Zorunlu hizmetinizi yaptığınız okulda 6 ay daha çalışmış olsaydınız (1-2-3-4-5-6 ay) zorunlu hizmetinizi kalkacaktı yani zorunlu çalışma yükümlülüğünüzü tamamlamış olacaktınız. Normal şartlarda zorunlu çalışma sürenizin bitmesine altı aydan az kalması ve zorunlu hizmet olmayan bir okula atanmanızdan dolayı zorunlu hizmet yükümlülüğünüz kalkmamış olur. MEB bu konuda personeline kolaylık sağlıyor. Ve normalde kalkmaması gereken zorunlu hizmet yükümlülüğünü kaldırıyor. Zorunlu hizmet olan okulda çalışırken zorunlu hizmet olmayan bir okula atamanız yapılırsa ve zorunlu hizmetinizin bitmesine altı aydan da az kaldıysa zorunlu hizmetinizi tamamlamış sayılırsınız.

ZORUNLU ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ

İlgili yönetmelik olan MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerinin daha anlaşılır olması için somut bir örnek verelim. Denizli ili Tavas ilçesinde Ovacık İlkokulu birinci hizmet bölgesi ve beşinci hizmet alanıdır. Zorunlu hizmet süresi 6 yıldır. Denizli'nin Tavas İlçesine bağlı zorunlu çalışma süresi 6 yıl olan bu okula 08.12.2010 tarihinde atanarak göreve başlayan bir öğretmenin normal şartlarda zorunlu çalışma yükümlülüğü 08.12.2016 tarihinde fiilen 6 yıl çalışmasından dolayı kalkacaktır. Bu öğretmen arkadaşımız oradan herhangi bir sebepten dolayı (eş, sağlık, olağanüstü durum vb) Ağustos 2016 da ayrılsın ve Bursa ili Osmangazi ilçe merkezinde bir okula ataması yapılsın. Osmangazi ilçe merkezi birinci bölgesi birinci hizmet hizmet alanı olduğundan zorunlu hizmet değildir.

Ataması yapılan öğretmen arkadaşımız eğer Denizli'de ilgili okulda kalmış olsaydı 08.12.2016 tarihinde zorunlu hizmet süresi bitecekti ancak Ağustos 2016'da zorunlu hizmet olmayan bir okula ataması yapıldığı için zorunlu hizmetinin bitmesine 4 ay kaldığından zorunlu hizmeti bitmemiş oldu. MEB personeli için bu 4 ayı görmezden geliyor ve zorunlu hizmetini bitmiş sayıyor.

Bu öğretmen arkadaşımız Haziran 2016'da il dışı atama isterken 30 Eylül 2016 tarihi baz alındığından zorunlu hizmetini tamamlamadığı için zorunlu hizmeti kalkmış sayılmaz. Zorunlu hizmet olan okullar kendisine açılır.

ZORUNLU HİZMETİN BİTMESİNE 6 AYDAN AZ KALDIYSA

Kısaca bu konuyu tekrar özetlersek. Atama döneminde tayin isterken zorunlu hizmetinin bitmesine 6 aydan az süre kaldıysa zorunlu hizmetin bitmesi söz konusu değildir. MEB atama kılavuzunda eğer 30 Eylül tarihi baz alınırsa tayin isteyecek öğretmen 30 eylül tarihine göre zorunlu hizmetini bitirmiş sayılıyorsa zorunlu hizmeti bitmiş kabul edilir ve ona göre atama tercihinde bulunur. 30 Eylül tarihi yerine farklı bir tarih baz alınırsa, örneğin 31 Aralık tarihi baz alınsın. İl içi yer değiştirme isteğinde ya da il dışı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmen 31 Aralık tarihi baz alındığında zorunlu hizmeti bitmiş oluyorsa atama döneminde de zorunlu hizmeti bitmiş kabul edilir ve zorunlu hizmet sayılmayan kurumlar da kendisine açılır ve oraya atanabilir.

Zorunlu hizmetinizi yaparken il içi il dışı atama isterken zorunlu çalışma süreniz MEB'in açıkladığı tarihe göre baz alınır. Zorunlu hizmetinizi o tarihe göre yapmış oluyorsanız zorunlu hizmetiniz bitmiş sayılır. O tarihe göre zorunlu hizmetinizi 1 gün ile dahi kaçırıyorsanız zorunlu hizmetiniz tamamlanmış sayılmaz. Zorunlu hizmetin bitmesine 6 aydan az kalma olayı bu durumdan tamamen farklıdır.

Asker öğretmen olan öğretmen arkadaşlar başta olmak üzere aylıksız izine ayrılan öğretmen arkadaşlar 30 Eylül tarihi baz alındığında birkaç günle zorunlu hizmet süresinde mağdur oluyorlar. Bir günle, iki günle zorunlu hizmet sorunu yaşayan öğretmen arkadaşlar somut örneklerle mevcut.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama  ve Yer Değiştirme Yönetmeliği en son ve güncel halini indirmek için TIKLAYINIZ

MEB Personel, Personel MEB Haber MEB Personel Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum