DGS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

DGS Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Son günlerde DGS sınavına girecek olan öğrencilerin sınava dair düşünceleri artmaktadır. Öğrenciler DGS için başvuruların ne zaman yapılacağını, sınav tarihinin ne zaman açıklanacağını ve sınav giriş yerlerini heyecanla merak etmektedirler.

ÖSYM yani Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri gündemdeki yerini almış durumdadır. Şu anda DGS başvuru tarihleriyle ilgili resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Resmi açıklamanın olmaması öğrencilerin bu konuyla ilgili merakını arttırmaktadır. Fakat eğer ÖSYM’nin yayınladığı ilk takvimde eğer ki bir değişiklik olmazsa DGS tarihinin 16 Temmuz 2023 olduğunu söylemek mümkündür. Fakat bu hususta bir değişiklik olması da oldukça muhtemeldir. Bu yüzden öğrencilerin kendilerini her şarta göre ayarlamaları gerekebilir.

Kimler DGS’ye Girebilir?

DGS en çok 2 yıllık eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir sınavdır. DG sayesinde 2 yıllık ön lisans programında eğitim alanlar bile 4 yıllık lisans programına geçerek eğitimlerini tamamlayabilmektedir. Dolayısıyla DGS öğrenciler için büyük bir avantaj olma özelliğini korumaktadır. Ayrıca bölümünden memnun olmayan ve meslek planları değişen öğrencilerde DGS’den yararlanabilirler. Sınav sonrasında yeterli puanı alan öğrenciler istedikleri bölüme kolaylıkla geçiş yapabilirler. DGS sınavı kılavuzu eğer ki planlandığı gibi işlerse sınav sonuçlarının 11 Ağustos günü açıklanması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.