Özür Grubu Tayinleri İçin Baz Alınan Tarih Değişmeli!

Özür Grubu Tayinleri İçin Baz Alınan Tarih Değişmeli!

MEB ÖZÜR GRUBUNDA 30 EYLÜL'Ü BAZ ALMALI VE 2017 ATAMALARI MAĞDUR EDİLMEMELİ

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan Ağustos 2020 özür grubu atama takvimi kapsamında eş özrü ve sağlık özrü başta olmak üzere öğretmenler özür grubundan tayin başvurusu yapacak ancak 2017 yılında atanmış ve yazın göreve başlamış öğretmenlerin çoğu gün farkından dolayı tayin isteyemeyecek ve mağduriyet oluşacak.

2017 ATAMALARI EŞ ÖZRÜ İSTİYOR

MEB Personel Genel Müdürlüğü 22 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı duyuruda 4 maddelik açıklamaya yer vermiş, duyurunun 3. Maddesinde şu ifade yer almıştı;

“2017 yılında göreve başlayan sözleşmeli öğretmenlerden 1. Aşama başvurularının son günü itibarıyla kadroya geçmiş olanlar Ağustos ayında yapılacak mazeret atamasına başvuru yapabilecekler.

ÖZÜR GRUBU TAKVİMİ

Ağustos 2020 özür grubu takvimi incelendiğinde öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme işlemleri birinci aşama başvuruları 12 Ağustos 2020-17 Ağustos 2020 tarihleri arasında alınacak. Görüldüğü üzere MEB’in bu açıklaması sadece çok az bir kesime özür grubu tayin hakkı tanımaktadır. 17 Ağustos 2020 tarihinden sonra göreve başlamış 2017 atamaları özür grubu başvurusu yapamayacaktır. Sosyal medya üzerinden seslerini duyurmaya çalışan binlerce öğretmen MEB’den mağdur edilmemeleri için olumlu bir adım beklemektedir.


 
ÖZÜR GRUBUNDA 30 EYLÜL BAZ ALINMALIDIR


Milli Eğitim Bakanlığı birkaç günle özür grubunu kaçıran öğretmenlerin taleplerini olumlu olarak değerlendirmelidir. Güvenlik soruşturmaları nedeniyle geç başlayan, ağırlıklı olarak Ağustos sonu ve Eylül ayında resmi olarak göreve başlamış bu öğretmenlere özür grubu tayin hakkı verilmelidir. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk ve MEB bürokratları öğretmenlerimizin taleplerini görmelidir.

Öğretmenlerin mağdur edilmemesi adına hizmet süresinin hesabında 30 Eylül baz alınmalıdır. 30 Eylül baz alındığında kadroya geçme durumları olan 2017 ataması öğretmenlere özür grubu tayin hakkı verilmelidir. Öğretmenler özür grubundan tayini isteyip gittikleri yerlerde kadroya geçme işlemleri tamamlanabilir.

SÖZLEŞMELİ OLMALARI ENGEL DEĞİL

Bu öğretmenlerimizin kadroya geçmemiş olmaları yer değiştirmeleri için engel değildir. Çünkü sözleşmeli öğretmenler sağlık özrü isteyerek yer değiştirebilmektedir ve sağlık özründen yer değiştirdikten sonra kalan süreyi gittikleri okulda çalışarak sonrasında da kadroya geçebilmektedir. Aynı şekilde ikisi de sözleşmeli olan öğretmenler birbirlerinin yanına yer değiştirebilmekte ve yer değiştirdikleri ilde kadroya geçebilmektedir.

Bu yüzden 2017 ataması öğretmenlere 30 Eylül baz alınarak özür grubu tayin hakkı verilebilir. Öğretmenler gittikleri ilde geriye kalan en fazla bir aylık süreyi de çalışarak kadroya geçebilir. Ancak 17 Ağustos baz alınmaya devam ederse birçok öğretmen mağdur olacaktır. Güvenlik soruşturmalarının uzun sürmesi, ellerinde olmayan sebeplerden dolayı atandıkları günden itibaren mağduriyet yaşayan öğretmenlere bu hak verilmelidir.

Arif Muzaffer KUL
Instagram (@sorogretmenim)

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.