Asgari Ücret Toplantısı Öncesi TÜRK-İŞ’ten Flaş Hamle!

Asgari Ücret Toplantısı Öncesi TÜRK-İŞ’ten Flaş Hamle!

Asgari Ücret Toplantısı Öncesi TÜRK-İŞ’ten Flaş Hamle!

Asgari ücret konusunda tüm gözler yarınki toplantıya çevrildi. 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantı ile başlayacak. Toplantı öncesinde masaya oturacak taraflardan birisi olan TÜRK-İŞ, yaptığı açıklamada; 7.785 TL’nin asgari ücret zammında ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu belirterek masaya bu rakam üzerinden oturacaklarını açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yarın ilk toplantısını saat 14.00’de yapacak. Bu toplantı öncesinde masaya oturacak taraflardan birisi olan TÜRK-İŞ; Başkanlar Kurulu toplantısı ile gün içerisinde toplanarak yarınki asgari ücret görüşmelerinde izlenecek yol haritasını masaya yatıracak. Yarınki kritik toplantı öncesinde sürpriz bir şekilde toplanma kararı alan TÜRK-İŞ; Başkanlar Kurulu'nu toplayarak sendikaların asgari ücrete dair görüş ve talepleri dinleyip yarınki asgari ücret toplantısı öncesinde izlenecek yol haritasını masaya yatıracak.

TÜRK-İŞ, yarınki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'ndaki rakamları ve gıda enflasyonundaki oranları gündeme getirerek istediği rakamı net bir şekilde ifade edecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre yarınki toplantı teknik müzakere toplantısı olarak düzenlenecek olup; toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücretin nasıl belirlendiği milyonları ilgilendiren çok önemli bir konu olarak gündemdeki yerini koruyor. Asgari ücret; işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor ve komisyon yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında tam dört kez toplanıyor.

Asgari ücret, bugün, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, net olarak ise 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.