Tomris Hatun kimdir? Nerede ve ne zaman yaşadı?

Tomris Hatun kimdir? Nerede ve ne zaman yaşadı?

Tomris Hatun kimdir? Nerede ve ne zaman yaşadı?

Büyük kadın savaşçı ve Sakalar'ın kraliçesi olarak bilinen Tomris Hatun'un, 6. yüzyılda yaşadığı tahmin ediliyor. Perslere karşı yürüttüğü mücadelede muhteşem bir zafer kazanmış ve Pers lideri Kiros'u bozguna uğratmıştır. Peki, Tomris Hatun kimdir?

Tomris Hatun, Türk hükümdar olarak bir döneme damga vuran ve cesareti ile günümüzde dahi adından söz ettiren savaşçıdır. Saka topraklarını tehdit eden Perslere karşı yürüttüğü savaşı kazanarak ülkesini koruma altına almıştır. İşte, Saka kraliçesi Tomris Hatun hayatı...

TOMRİS NE DEMEK?

Eski Türk kadın hükümdar ve savaşçı olarak bilinen Tomris'in kelime anlamı ‘temir’ yani ‘demir' demektir.

TOMRİS HATUN KİMDİR?

MÖ 6. yüzyılda yaşadığı düşünülen Tomris, Antik çağda Pers ve Medya'da hüküm süren Ahameniş İmparatorluğu ile mücadeleye girişmiştir.

Barışçıl ancak savunmayı ön plana çıkaran Tomris, bu yanı nedeniyle zayıf olduğunu düşünen Pers İmparatoru Büyük Kiros da hiç durmadan Saka topraklarına akın düzenlemiştir. Ancak Persler her seferinde elleri boş geri dönüyorlardı. Çünkü Sakalar geri çekiliyor ve savaş için uygun bir mevzi ve an bekliyorlar, bu olmadığı zaman ise savaşa girişmiyorlardı. Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabî olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul ettiği takdirde Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu bildiği için teklifi reddetti.

Buna karşılık Büyük Kiros ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Tomris kaçılamayacağını analdığından uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başlar. İki ordu aralarında birkaç kilometre kalacak şekilde mevzilenir. Güneş battığı için savaş olmaz ancak gece Büyük Kiros hilie düşünmüş ve iki ordu arasına içinde yüyecekler, şaraplar vs. bulunan bir çadır kurdurtmuştur. Tomris'in oğlu Spargapises çadıra saldırı düzenler ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers'i öldürür. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri çadırı basıp Tomris'in oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürürler. Tomris oğlunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşar. Olanların üzerine Tomris yeminler eder.

İki ordu Milattan Önce 529'da Seyhun nehri yakınlarında savaş düzeni alır. Heredot'un "Yunan toprakları dışındaki en kanlı savaş" olarak tabir ettiği savaşta Sakalar kanca temrenli okları, güçlü yayları, eyer ve üzengiyle kullandıkları atları sayesinde savaşı kazanır. Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, Perslerin savaş köpeklerine rağmen onları bozguna uğratır.

İmparator Kiros, adamlarının çoğunu kaybetmiş, bir kısmı da kaçmıştır. Etrafı çevrilen Kiros kaçmak için savaşırken, atından düşürülüp öldürülmüştür.

Kaynak: Hurriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.