Uzman öğretmenlik 5 yıla inecek: Bu yıl yetişecek mi?

Uzman öğretmenlik 5 yıla inecek: Bu yıl yetişecek mi?

Uzman öğretmenlik 5 yıla inecek: Bu yıl yetişecek mi?

Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte kariyer basamakları Milli Eğitim Bakanlığında tanımlandı. Buna göre 10 yıl öğretmenlik yapanlar uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar ise Başöğretmen olabilecek. Bunun için eğitimleri tamamlamak ve yapılacak sınavda 70 ve üzeri puan alabilmek gerekiyor. Yüksek lisans yapanlar uzmanlık sınavından, doktora yapanlar ise Başöğretmenlik sınavından muaf olacaklar.

Kariyer basamaklarıyla birlikte maddi tazminat ve özlük hakları gelse de yıl ve sınav şartı pek çok tartışmayı beraberinde getirmişti. Sayın Mahmut Özer de ÖMK'nın başlangıç olduğu ve ilerleyen zamanlarda ilave iyileştirmeler yapacağını ifade etmişti.

Konu hakkında 14 Mayıs seçimleri öncesi açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, uzman öğretmenliğin 5 yıla ineceğini söyleyerek 20 yıl öğretmenlik yapmış kişilerin Başöğretmen olabileceğini ifade etmişti.

Lakin bu açıklamaya rağmen kılavuzda kanun değişikliği yaşanmadığı için uzman öğretmenlik başvuru şartı yine 10 yıl olarak gerçekleşmişti.

Ardından katıldığı bir televizyon programında açıklama yapan Mahmut Özer, Meclis açıldığında ilk olarak konu hakkındaki biten çalışmaları yasalaştıracaklarını açıklamıştı.

Peki uzman öğretmenlik 5 yıla bu yıl inecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın konu hakkında kılavuzu güncelleme yetkisi var. Meclis 5 Haziran Pazartesi günü yasama faaliyetlerine başlayacak. Bu yılki başvurular ise 9 Haziran tarihinde bitiyor. Buna göre Meclis'te önümüzdeki hafta kanun değişikliği yaşanırsa uzman öğretmenliğin bu yıl 5 yıla inme ihtimali var. Bakanlığın bunu yetiştirmek için uğraştığı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17 Yorum