60 Bin Yeni Öğretmen Ataması Bekleniyor

60 Bin Yeni Öğretmen Ataması Bekleniyor

Öğretmen adayları dün gece Twitter’da Cumhurbaşkanı’na seslendi. 200 binden fazla twit atıldı. Öğretmen adayları Şubat’ta 60 bin atama istiyor.

Bizler hayatlarını eğitime vermiş ve geriye kalan hayatlarını yine eğitimden yana kullanmaya gönüllü eğitim neferleriyiz. Temennimiz sesimize kulak verilmesi, umudumuza ışık olunması. 

Türk Eğitim Sen verilerine göre:


 2018 yılında alınan ücretli öğretmen sayısı: 63 bin 656


2019 yılında alınan ücretli öğretmen sayısı: 76 bin 605’tir. Bir yılda 13 bin civarında artış gösteriyor ki "Ücretli Öğretmenlik" artık bir ihtiyaç olmaktan çıkıp eğitimimizin öz politikası halini almıştır. Eğitime büyük balta olarak addettiğimiz ücretli öğretmenliğin son bulması; hem Türk Eğitim Sistemi adına hem de biz atama bekleyen öğretmenler adına ileriye atılmış büyük bir adım olacaktır. 


  2019 KPSS sınavının iki yıl geçerli olması sebebiyle 2021 yılında atama bekleyen öğretmenler 2020 yılında olduğu gibi mağduriyet yaşayacaklardır. Bu mağduriyetin önüne geçmek için yapılmasını talep ettiğimiz 60 bin öğretmen ataması, önceki yıllarda mağdur olan öğretmenlerimiz dahil olmak üzere bütün atama bekleyen  öğretmenlerin yarasına ve son yapılan Sayıştay Raporuna göre, ülke genelinde ihtiyaç duyulan 138 bin 393 öğretmen açığına merhem olacaktır. 


Sn. Bakanımız Ziya Selçuk'un 5 Ekim'de yaptığı konuşmasında bahsettiği: Pandeminin devam etmesi halinde eğitimde İkili Sisteme geçilmesi ya da Sınıf Mevcutlarını Düşürme ile ilgili yapılan planlamalar da gösteriyor ki şuanki mevcut ihtiyacın iki katı öğretmen ihtiyacı hasıl olacaktır. Bütün bu etkenler üzerine 2021 yılı için 60 bin öğretmen ataması elzem bir karardır. Sözlerime son vermeden önce bütün Şehit Öğretmenlerimizi rahmetle anarken; üzerine ölü toprağı serpilmiş, umudunu kaybetmekten korkan "Atama Bekleyen Öğretmenlerimiz'in" siz devlet büyüklerimiz tarafından verilecek 60 Bin Atama Müjdesi haberine ihtiyacı vardır. Buna mukabil belirttiğimiz hususların gereğinin yapılmasını arz ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.