İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti

İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti

2017 il dışı atama sonuçları Ramazan Bayramı öncesi açıklandı. Ataması çıkan öğretmenlerin ilişik kesme işlemleri ise 28 Haziran 2017 tarihinden itibaren yapılabilecek. İl dışı atama kararnameleri 28.06.2017 Çarşamba günü öğlen saatlerinde okullara ve milli eğitim müdürlüklerine gönderilecektir.

İl dışı atama ilişik kesme süresi, görevden ayrılma başlama, mehil müddeti

2017 il dışı isteğe bağlı yer değiştirme atama sonucu il dışına tayini gerçekleşen öğretmenler 28.06.2017 tarihinden itibaren görevlerinden ayrılabilecekler. Eski görev yerinden ilişik kesen öğretmen atandığı yeni kurumuna giderek göreve başlayacak. Bu konuda il dışı atama mehil müddeti ile il dışında ilişik kesme süresi hususlarında gerek kamu MEB haber sitelerinde gerekse öğretmen haber forum sitelerinde birçok bilgi yer almaktadır.


"İl dışına ataması çıkan öğretmen istediği zaman ilişik keser", "eylül ayına kadar eski görev yerinden ayrılmama hakkı vardır" gibi asılsız yargılar birçok öğretmenin başına dert olabilmektedir. İl dışı atamada görevden ayrılış ve göreve başlayış konularında detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Diğer tüm yazılarımda olduğu gibi bu yazımda da en altta yorum kısmından soru sorarak bana ulaşabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi Editör arkadaş aracılığı ile sorularınızı kimi zaman ben kimi zamanda sitede mevzuat uzmanı olan arkadaşlar yanıtlamaktadırlar.KARARNAMELERİN GELMESİ

2017 il dışı atama kararnameleri ne zaman gelir? Öğretmenlerin 2017 yılı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonuçları 23.06.2017 tarihinde açıklandı. İl dışı atama sonuçları için Tıklayın. İl dışı atama sonucu ataması olan öğretmenlerin kararnameleri en erken 28.06.2017 tarihinde öğlen saatlerinde ulaşacaktır. Çünkü atama sonuçları 23 Haziran Cuma akşamı mesai bitimine yakın belli oldu. Ramazan Bayramı tatilinden dolayı mesai yapılmadı ve okullar ile milli eğitim müdürlükleri 28 Haziran çarşamba günü mesaiye başlayacaklar, Bakanlığın kararnameleri sisteme yüklemesi ve milli eğitimlerin kararnameleri alması en iyi ihtimalle öğlen saatlerini bulacaktır.İl dışı atama ilişik kesme süresi

İl dışı tayini çıkan öğretmen ne zaman ilişik kesebilir? İl dışı ataması çıkan öğretmen kararnamesinin okula gelmesi ile birlikte ilişik kesebilir. İlişik kesme süresi atamanın kendisine tebliğ edilmesi ile başlar. MEB personelleri arasında şu sorular çok soruluyor; İl dışı ilişik kesmeyi ay sonuna bırakabilir miyim, 15 gün içerisinde ilişik kesmek gerekli mi, Eylüle kadar okullar açılana kadar ilişik kesmesem olur mu vs Öncelikle ilişik kesip kesmemek keyfi bir durum değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde atamalarda yeni görev yerine hareket ve işe başlama süresi hüküm altına alınmıştır. Bu maddeyi hatırlayalım;Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
Madde 62 – (Değişik: 23/12/1972 - KHK 2/1 md.)
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

657 DMK 62.Madde b) bendinde koyu renk ile işaretlediğim yer il dışı atamada ilişik kesme süresini ve yeni görev yerinde göreve başlama süresini belirtmektedir. Burada önemli olan il dışı atama kararnamesinin öğretmene tebliğ edilmesidir. Öğretmene okul tarafından bu tebliğ ne kadar geç yapılırsa öğretmenin il dışı atama ilişik kesme süresi de o kadar uzamış olur. Öğretmenlerin il içi atamalarda göreve başlama süresi ile il dışı atamalarda göreve başlama süresi farklılık göstermektedir. İl içinde aynı ilçede yer değiştiren öğretmen ayrılış ve başlamayı aynı gün içerisinde yapacakken, il dışı atamalarda eski görev yerinden ilişik kesen öğretmenin 15 günlük mehil süresi bulunmaktadır.İl dışı atamada görevden ayrılış işlemleri;

Bu durumu il dışı atama kararnamesi ve personel nakil bildirimi üzerinden anlatayım. İl dışı tayin ilişik kesme işleminde görev yerinize atama kararnameniz milli eğitim müdürlüğü tarafından gönderilecek. Gelen kararnamede "ilgili öğretmenin görevden ayrılış ve başlama işleminde maaş nakil ilmuhaberi esas alınacaktır" ifadesi yer alacaktır. Maaş nakil ilmuhaberi olarak belirtilen husustan öğretmenin bilgilerinin özet hali olan personel nakil bildirimi formu kastedilmektedir. MEB öğretmen personel nakil bildirim formu örnek İNDİRPersonel nakil bildirim formu ufak tefek içerik düzenlemesinde farklılıklar gösterebilir. Ancak genel şablon paylaştığım şekildedir.


Örnek atama kararnamesi resmi yazı;

İl dışı kararname

Yukarıdaki kararname bizzat bana aittir. İl dışı yer değiştirdiğim döneme aittir. İl dışı atama kararnamesinde görüldüğü gibi şu tarihe kadar görevden ayrılacak diye bir ibare yok. İl içi atama kararnameleri ile son dönemdeki il dışı kararnamelerinde 15 günlük bir ibare görmekteyim. Bu 15 günlük süre yıllardır karıştırılmaktadır.


[haber id="18550"]

Öğretmenlerin il dışı ilişik kesmek için 15 gün süresi var mı? Öğretmenlerin ilişik kesme süresi ile ilişik kestikten sonra göreve başlama mehil süresi karıştırılıyor. Van Edremit'ten Ankara Çamlıdere'ye ataması çıkan bir öğretmen, Edremit'te ilişik kestikten sonra Çamlıdere'de okulunda göreve başlaması için 15 gün süresi vardır. 15 gün içerisinde gidip göreve başlamalıdır. İl dışı atama mehil müddeti budur. Yukarıda örnek il dışı atama kararnamesi içerinde belirtilen maaş ilmuhaberi dediğimiz gibi personel nakil bildirim formu olarak geçmektedir. Görevden ayrılma buna göre yapılır, yeni görev yerinde göreve başlama da yine personel nakil bildirimine göre yapılır.


Örnek personel nakil bildirim formu;

Nakil Bildirim Formu MEBİl dışı ilişik kesmede yapılacak işlemleri de aslında bu yazımda anlatmış oluyorum. Atama kararnameniz okula gelecek, okul ya da milli eğitim müdürlüğü size il dışı tayininizi tebliğ edecek. Personel nakil bildirimi hazırlanacak. Nakil bildiriminizde yukarıda örnek verdiğim hususlar yer alacak. Yolluk hesaplama işleminiz yapılacak. Daha sonra SGK ve hitap çıkışı yapılacak. Sonra eski görev yerinizden ayrılacaksınız. Personel nakil bildirimi kaç adet hazırlanacak, il dışı atama yolluk hesaplaması nasıl yapılacak, ayrılış yazısı ne zaman verilecek vs gibi soruları öğretmenler dert etmesinler. Hepsi zaten okulda ya da milli eğitimde hazırlanıyor. Mutemetlik işler mutemetler, muhasebe görevlileri tarafından yapılıyor. Görevden ayrılma yazısı dahil neredeyse tüm evraklar artık DYS üzerinden gönderiliyor lakin tüm öğretmen arkadaşlarıma tavsiyem her evrakın birer çıktısını alınız, aldığınız evraklarda bu belge elektronik imzalıdır kaşesi de olsun.


Tekrar öğretmen personel nakil bildirim formu üzerinden açıklamamı sürdüreyim;

Ayrılış başlama

Benim 2015 yılında il dışı atamam 18.06.2015 tarihinde oldu ve bu atama kararı bana 18.06.2015 tarihinde tebliğ edildi. Ben ise 15.09.2015 tarihinde görevimden ayrıldım. Çünkü eşimin öğretmen olması nedeniyle Ağustos 2015 eş özrü atamasını bekledik. Bu süreye kadar ilişik kesmedim. Eşi öğretmen olanların bu hususunu ayrı olarak ele alacağım. Ancak benim bu mazeretim olmamış olsaydı ve bu durum direkt Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirtilmemiş olsaydı il dışı atama kararnamesinin bana tebliğ edilmesi ile birlikte ilişik keserek, 15 gün içerisinde yeni görev yerimde göreve başlamam gerekiyordu. Personel nakil bildiriminde görüldüğü üzere 15 gün içerisinde yeni görev yerinize hareket etmiyorsanız bir nedeni olmalıdır. Ben 15 Eylül tarihinde ayrılış yaptım ve yeni yerimde başlamak için hareket ettim.


[haber id="18557"]
İL DIŞI ATAMA YOLLUK HESAPLAMA İŞLEMİ

İl dışı atamalarda yolluk hesabı işlemini mutemetler zaten program aracılığı ile yapıyorlar. Eski görev yeri ile yeni görev yeri arasındaki mesafe, iki uzaklık arasındaki ulaşım ücreti yani otobüs bilet parası, eşlerin ikisinin de atamasının çıkması, çocuk olup olmaması gibi durumlar yolluk hesaplama işlemi içerisinde yer alıyor. Bazı ilçelerde yolluk hesaplama için öğretmenler şoförler odasına, cemiyete gönderilebiliyor. Ancak son dönemde tüm bu işlemler milli eğitimde yapılıyor. Farklılıklar olabilir. Bu konulara ayrıntılara girmeyeceğim, sorusu olan sorabilir. Bilinmesi gereken şudur; eğer öğretmen eşlerin ikisinin de ataması çıkmışsa birisi yolluğunu tam alır diğeri yaklaşık yarısını alır.


Personel nakil bildiriminde sendika kaydınız, borcunuz gibi hususlarda yer almaktadır. Banka promosyon ücreti, eğitim öğretim hazırlık ödeneği, ek ders hususları da yer alır. Ben Eylül ayında ilişik kestiğim için o dönem hazırlık ödeneği almıştım, ayrıca eylül ayından yatmayan ek dersimi de personel nakil bildirimi içerisine not olarak yazdırdım. Gittiğim okul ödemişti. Tüm bu hususlar personel nakil bildirim formunda yer almalıdır.

İl dışı atama ilişik kesmek için gerekli belgeler konusunda tüm detayları anlatmaya çalıştım. Tüm bu işlemlerden sonra eski yerinizden görevden ayrıldıktan sonra 15 gün mehil müddetiniz var. En geç 15 günlük mehil süresi sonunda yeni okulunuzda göreve başlamanız gerekmektedir. Mazeretiniz yoksa en kısa sürede göreve başlayınız. 15 günlük mehil süresince maaş alırsınız sorun yok, bu süreç eğitim öğretim yılı içerisinde ise ek ders alamazsınız. Yaz tatilinde zaten ek ders olmadığından sıkıntı yok.


[haber id="18564"]

Yeni okulunuzda göreve başlarken yine tüm işlemleri kurum halledecek. Sizin SGK ve hitap giriş işlemi yapılacak. Yeni okulunuzda maaşlar hangi bankadan ödeniyorsa oradan hesap açmanız ve IBAN bilgilerinizi okul mutemetine vermeniz gerekmektedir.


28.06.2017 EKLEME;
NOTER VEKALETİ

Bu hususu eklemek istedim. İl dışı atama sonucu ataması çıkan öğretmenler eşine, arkadaşına, okul müdürüne vs herhangi birine noter vekaleti verebilir. Noter vekaleti ile ilgili kişi sizin adınıza ilişik kesme işlemlerini yapabilir. Yine vekalet ile yeni görev yerinizde başlama işlemlerinizi başkasına yaptırtabilirsiniz.


Arif Muzaffer KUL
Öğretmen


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

161 Yorum