İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

Öğretmenlerin 2017 yılı Haziran ayı iller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde başladı. 21 Haziran tarihine kadar sürecek olan il dışı atama başvuruları MEBBİS öğretmen girişi ile elektronik ortamda yapılmaktadır.

İl dışı atama MEBBİS başvuru ekranında yer alan beyan bilgileri

İl dışı atama başvuru ekranında MEBBİS'te yer alan bazı seçenekler tercih yapacak öğretmenlerin kafasını karıştırmış durumda. İl dışı atama başvurularında Beyana Dayalı Bilgiler kısmında öğretmenlerin seçmesi gereken iki başlık bulunmaktadır. Durumunuzu Seçiniz kısmı ile Başvuru Gerekçesi yazan yerlerde neresi seçilecek soruları gelmeye devam ediyor. Bu hususları açıklamaya çalışayım.İL DIŞI ATAMA BEYANA DAYALI BİLGİLER

2017 il dışı atama başvuru ekranı sayfasında aşağıda yer alan resimde görüldüğü gibi durum bilgileri bulunmaktadır. Durumunuzu Seçiniz yazan yerde 6 adet alt başlık bulunmaktadır. İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda başvuru yapacak öğretmenle ilgili bir durum varsa bunlardan uygun olacak seçilecek, eğer bu maddeler kendisini ilgilendirmiyorsa herhangi bir seçim yapılmayacak.
2017 il dışı atama

İhtiyaç ve norm fazlası ise ilgili durum, yöneticilik görevinden istifa edecekse ilgili durum vs seçilecek. Geçici görevlendirme ile idarecilik yapanlar burada yöneticilik görevinden ayrılacağımdan durum bilgisini işaretlemeyecekler. Burada kastedilen yöneticilik kadrolu (4 yıllık görevlendirme) idareciliktir.


İl dışı tayin beyana dayalı bilgiler kısmında Başvuru Gerekçesi yazan yere tıkladığımızda iki seçenek çıkmaktadır. Durumunuzu seçiniz yazan yerde ilgili durum varsa seçilecek yoksa seçilmeyecek demiştik. Ancak Başvuru Gerekçesi kısmında tercih yapan her öğretmen ikisinden birisini seçmek zorunda.


İl dışı atama MEBBİS ekranı başvuru gerekçesi yazan yerde ne seçilecek?

Başvuru Gerekçesi

Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere başvuruda bulunuyorum

Buradaki maddeyi seçecek öğretmenler; zorunlu hizmet olan okulda çalışan ve zorunlu hizmet olan okullara tayin isteyen öğretmenler, il dışından il içi atama ile zorunlu okulları tercih eden öğretmenler bu kısmı seçecekler.
Pansiyon ve beyan

İl dışı atama başvurusunda bulunacak öğretmen pansiyonlu okul tercihi yapacaksa yukarıda resimde görülen kısımlardan aşağıdaki sekmeyi işaretleyecek.

Pansiyonlu okul tercih etmeyenler bunu işaretlemeyecekler.

Bu maddeyi ise beyanda bulunan bütün öğretmenler işaretlemek zorunda. Çünkü yukarıda anlattığım durum ve gerekçe kısmında yapılacak işaretlemeler var. Bunlar öğretmenin tercihlerinde yapılacak yanlışlıklarda öğretmenin yapacağı itirazı ortadan kaldırmak ve öğretmen kaynaklı yanlışlıklarda atamayı iptal edince iptali haklı çıkarmak adına yapılan işlemlerdir. MEB diyor ki sen durumunu, gerekçesini seçmişsin beyanını yapmışsın ancak yanlış yapmışsın ben iptal ederim sende hak talep edemezsin diyor.


Başvuru Vekâlet ile yapıldı kısmı;

Bu sekme ile ilgili çok soru aldım. Eğer başvuru aşamasında siz birisine noter vekaleti verirseniz vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza tercih yapıp tercihlerinizi onaylar, okul onayından sonra tercih formu çıktısına sizin adınıza imza atarsa o zaman bunu işaretleyeceksiniz.

Başvuru Vekalet

Öğretmenlerin 2017 yılı il dışı atama kılavuzu içerisinde yer alan 26.madde başvurularda vekalet olayında kafaları karıştırmaktadır. İl dışı yer değiştirme kılavuzu madde 26;

26- İller arası yer değiştirme başvurusunda bulunan öğretmenlerden görev yaptığı il/ilçe dışında bulunanlar, her türlü iletişim aracıyla kadrosunun bulunduğu eğitim kurumu müdürlüğünü bilgilendirmek suretiyle başvurularının onaylanmasını isteyebilecek; eğitim kurumu yöneticileri de süresi içinde başvuruları onaylayacaklardır. Elektronik Başvuru Formlarının çıktısı, formu onaylayan eğitim kurumu müdürlüklerince başvurusu onaylanan öğretmenlere daha sonra imzalattırılacaktır.Haziran semineri başka ilde ve ilçede alıyor olabilirsiniz, il dışı tercih döneminde okulunuza yakın bir yerde olamayabilirsiniz. Bu durumlarda tercihleri siz yapıp onaylacaksanız onayladıktan sonra okul idarecisini arayacaksınız tercihlerinize onay verecek. Bu durumda başvurunun vekalet ile ilgili bir yakınlığı, bağı yoktur. Buna dikkat edelim. Eğer ilişik kesmek için vekalet vereceksiniz bunu burada beyan edemezsiniz. İlişik kesmek için başkasına vekalet verdiniz ancak başvuruları kendiniz yaptıysanız burayı işaretlemeyin. Hem başvurular için hemde ilişik için vekalet verdiyseniz işaretleyin.


Bu beyan bilgilerinden sonra tercihlerinizi yapıp başvurunuzu onaylayacaksınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.