Tek Bir Çarpıcı Örnekle Bölge Normu Hesabının Tüm Detayları

Tek Bir Çarpıcı Örnekle Bölge Normu Hesabının Tüm Detayları

Norm güncellemeleri sonrası öğretmenlerin aklında kalan en önemli sorulardan biri bölge normu hesabının nasıl yapıldığı ve bu hesaplama sonrası kendisinin okulunda norm fazlası olup olmayacağı oluyor. Bu yüzden Bölge normu hesabının nasıl yapıldığını mevzuattaki yerini göstererek açıklayıp ardından tüm detaylarını içeren tek bir çarpıcı örnek ile göstermeye çalışacağım.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in 4. Maddesinin 1. Fıkrasının “e” bendinde yazılı bulunan “Eğitim bölgesi: Her yaştaki nüfusun eğitim ve öğretiminin sağlanabileceği değişik tür ve kademelerden oluşan okullarla öğretmenlerin meslekî eğitim ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanabileceği tesislerin bulunduğu bölgeyi, ifade eder” hükmüne göre eğitim bölgesi,  bir veya birden fazla okulun(eğitim kurumu) oluşturmasıdır. Yani öğretmenin görev yaptığı okul tek başına da bir eğitim bölgesini oluşturduğu gibi civarındaki veya aynı bölgedeki başka okullarla birlikte de eğitim bölgesi içinde yer alabilir.

Örneğin, Muğla İlinin Milas İlçesinde bulunan Sakarya ortaokulu ile Merkez Ortaokulu  birlikte bir eğitim bölgesinde yer alabilirken Milas İlçesindeki Ortaköy ortaokulu tek başına bir eğitim bölgesini oluşturabilir.

Peki Aynı Bölgede Birden Fazla Okulun Olması Durumunda Bölge Norm Hesabına Göre Normlar Nasıl Belirleniyor ?

Bir branş öğretmenin norm hesaplanması, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici Ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in 18. Maddesinde göre yapılmaktadır.

Bu hükme göre birden fazla okulun yer aldığı bir dersin norm hesabı;

* Hesabı yapılacak branşın/dersin o bölgedeki tüm okullardaki ders yükleri(saatleri) toplanır,
 
*O branşta çıkan toplam ders saati sayısı 21’e bölünür çıkan sonuç o bölgede olması gereken o branştaki norm sayısıdır,

* 21’e bölündükten sonra artan toplam ders saati sayısı minimum 15 ise ilave bir norm daha verilir.15’ten az ise ilave norm kadro verilmez.

*İlave normlar ile birlikte toplam norm kadrolar,Öncelikle o eğitim bölgesinde bulunan o branştaki ders saati fazla olandan başlanarak sırayla her okulun o alandaki ders saati sayısı 21’e bölünerek ilk etaptaki norm sayıları bulunur. Artan ders saati sayıları en son dağıtılamayan norm kadroların hangi okula verileceğinin belirlenmesinde dikkate alınması üzere bir yere kaydedilir.

*Her okul için sahip olduğu o branştaki ders saati sayısı 21’e bölünüp her okul için norm kadro sayıları belirlendikten sonra bölgede olan ama okullara dağıtılamamış olan norm kadrolar, öncelikle hiç normu olmayan ( hiç norm almamış olan okulun ders saati 6’dan az olmaması lazım) okullara verilir. Hiç norm almamış okullara kalan norm verilirken hiç norm almamış okullar arasında ders yükü daha fazla olana sırasıyla verilerek dağıtılır.

Hiç norm almayan okul yoksa veya normu olmayan okullara ilave kadro dağıtıldıktan sonra hala eğitim bölgesinde dağıtılamayan norm kadro varsa boştaki norm o eğitim bölgesindeki artan ders sayısı en fazla olan okuldan itibaren verilir . Tabi artan ders yükü yine 6 ders saatinden az olmama şartı var. Yani artan ders saati en fazla olsa da artan ders yükü 6’dan daha az ise boşta kalmış norm verilemez.

Tek Bir Çarpıcı Örnekle Bölge Normu Hesabı

Bir bölgede Türkçe alanında 183 saat toplam ders olsun ...

183÷21= 8 norm verilir artan ders sayısı da 15 saat olduğu için bir ilave kadro daha gelir ki böylece “o bölgenin normu toplamda 9'dur”


 
 

 -A okulunda 45 saat ders var 2 norm verilir, 3 saat artar  "2 norm verilir"

- B okulunda 66 saat ders  3 saat artar “3 norm verilir”

- C okulunda 57 saat ders var. 15 saat artar “2 norm verilir”

- D okulunda ise 7 saat ders var “21 saat olmadığı hiç norm almaz” 7 saat ders artmış olur.

- E okulunda ise 8 saat ders var yine “21 saat olmadığı için hiç norm almaz” 8 saat ders artmış olur

İlk etapta bu eğitim bölgesinde 21 ders hesabına göre 7 norm okullara dağıtılmış oldu.2 tane norm okullara dağıtılamadığı için geri kalan iki normunu bölge normu olarak nitelendirebiliriz. Bu dağıtılmayı bekleyen iki norm kadronun ise hangi okula verileceğini şu şekilde hesaplayabiliriz;

1-Yönetmelikteki 2. fıkraya göre öncelikle hiç normu olmayanlara (,6 saatten az olmamak kaydıyla ) norm verilir.

2-Bu durumda bölgede dağıtılmamış iki normun birisi  hiç norm almamış ve ders yükü 6'nın üstünde olan ve hiç norm almamış okullar arasında ders saati en fazla olan  8 saat dersi olan “e”  okuluna

3-Diğer 2. Norm ise  yine hiç normu olmayan okullardan ders saati 6’nın üstüne ve en fazla ikinci  sırada olan  7 saat dersi olan okula verilir .

4-57 saat dersi olan okulun fazladan 15 saati olsa da hiç normu olmayan okula öncelikle norm verilir kuralından ötürü bakınız artan ders sayısı 15 olan “c” okuluna norm verilemez.

Dipnot: Eğer ilave bir kadro daha olmuş olsaydı hiç normu verilmeyen okullara öncelikle norm dağıtıldıüı ve  artan ders sayısı en fazla olan okul 15 saat ile “c” okulu olduğu için “c” okuluna bölgedeki diğer boştaki norm kadro verilirdi.

Haber Kaynağı: www.sedatdeger.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.