Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti, aile bütünlüğü sağlayamaması hususlarını gündeme getirdi ve bu konuda Bakanlıktan olumlu adım atılmasını istedi.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti giderilmelidir

Milli Eğitim Bakanlığının en büyük sorununun öğretmen açığı olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tüm açıkların kadrolu öğretmen ataması ile kapatılmasını istediklerini vurguladı. 2005 yılında 4/C uygulaması ile getirilen sözleşmeli öğretmen istihdamından MEB'in 2010 yılında vazgeçtiğini hatırlatan Talip Geylan aynı MEB'in geçtiğimiz yıl tekrar sözleşmeli öğretmen atamasını hayata geçirmesine anlam veremediklerini belirtti.4+2 YIL ZORUNLU GÖREV SÜRESİ


Sözleşmeli öğretmenlerin atandıkları yerde 4+2 yıl olmak üzere 6 yıl görev yapacaklarını belirten Talip Geylan 6 yıl sonunda öğretmenlerin kesin tayinlerinin çıkacağının da söz konusu olmadığının altını çizdi. Yer değiştirme döneminde gitmek istedikleri yerde açık olmaması durumunda sözleşmeli öğretmenlerin 6 yıl sonunda da yer değiştirmelerinin mümkün olamayacağına işaret eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sözleşmeli öğretmen atamasının Türk Eğitim Sen tarafından yargıya taşıdıklarını istedikleri gibi öğretmenlerin lehine karar çıkmasını umduklarını belirtti.CUMHURBAŞKANININ 3 ÇOCUK İSTEMESİ


Sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü konusunda büyük mağduriyet yaşadığına değinen Talip Geylan, "Sayın Cumhurbaşkanı nikah şahidi olduğu yerlerde evlenen çiftlere 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyor" hatırlatması yaptı. Sayın Cumhurbaşkanın bu önerisini destekliyorum diyen Talip Geylan "İki cihan güneşi Peygamberimiz ümmetimin çokluğu ile övünüyorum der, Peygamberin mirasına sahip çıkacağız, ümmeti çoğaltacağız ama nasıl?" dedi.


Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yapılan açıklama video;


EŞ DURUMU MAĞDURİYETİ


24-25 yaşında atanan bir sözleşmeli öğretmenin 6 yıl çakılı kalacağını belirten Talip Geylan bu şartlarda aile kurmanın zorluğunu vurguladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esergül Balcı tarafından yapılan araştırmaya değinen Talip Geylan "Öğretmen adaylarının %53'ü evliliklerin önünde en büyük engeli sözleşmeli öğretmenlik olarak görüyor." dedi.


Sözleşmeli öğretmenler ile ilgili yapılan anket araştırması detayları;

[haber id="27775"]

Sözleşmeli öğretmenlerin evlenme planlarını 6 yıl ertelediğini belirten Talip Geylan kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin özlük ve atama hakları konusunda farklılıklar olduğunu açıkladı. Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu tayin hakkı verilmediğini bu durumun büyük mağduriyetlere sebep olduğunu vurgulayan Geylan sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi hususuna da değindi.SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE BAŞARI BELGESİ


Geçtiğimi haftalarda gündeme gelen ve bazı MEB haber sitelerinde de yer alan sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi hususunu hatırlatan Talip Geylan MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıda sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilemeyeceği ve verilen başarı belgelerinin geri toplanmasının istendiği olayının yaşandığını ifade etti.


Sözleşmeli öğretmenlerin başarı belgesi alıp alamayacağı ile ilgili haber;

[haber id="26813"]

Türk Eğitim-Sen tarafından bu yazının geri çekilmesini istediklerini belirten Talip Geylan, tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını istedi. Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanmalıdır vurgusu yaptı. Çoluğundan çocuğundan ayrı kalanların olduğunu ifade eden Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı sorunları örneklerle açıkladı.


[haber id="23991"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

8 Yorum