Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Gelir Mi?

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Gelir Mi?

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Gelir Mi?

Bulunduğu yerdeki görev sürelerini dolduran öğretmenlerin il dışı atamalarının gerçekleşmesi gerekiyor. Başvuruda bulunmayan öğretmenler için bu atama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından re’sen gerçekleştiriliyor. Yaşanan koronavirüs salgını nedeni ile mevcut pozisyonundaki görev süresi dolan öğretmenlerin re’sen atamalarının yapılıp yapılmayacağı merak konusu. Öğretmenlere zorunlu hizmet affı gelir mi, dört gözle bekleniyor.

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Gelecek Mi?

Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgını her kesimden, her meslekten insanı etkiledi. Hayatlarımızı dönüştüren bu salgının etkisi çok büyük. Her mesleğe olduğu gibi öğretmenlere de etkisi gözden kaçmıyor. Salgın nedeni ile yüz yüze eğitime ara verilmesiyle öğretmenler evlerinde kaldı. Öğrencilerine online eğitim ile destek olmaya çalıştılar.

Bazı öğretmenlerin ise halihazırda bulundukları pozisyondaki görev süreleri doldu. Bulunduğu yerde görev süresini dolduran bazı öğretmenlerin yer değişikliği yapması gerekiyor ve bu atamalar isteğe bağlı atamalar olmuyor. Bakanlık, görev süresi dolan öğretmenlerin atamasını re’sen yapıyor. Yeniden atamalarının devlet tarafından re’sen yapılması gereken öğretmenler 2020 yılı için zorunlu hizmet affı gelir mi gelmez mi merak içerisindeler.

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Geldi Mi? Milli Eğitim Bakanlığı Duyurdu!

Geride bıraktığımız günler Milli Eğitim Bakanlığı zorunlu hizmet affı gelir mi diye düşünen öğretmenlerin endişesini giderdi. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı ilana göre; öğretmenlerin 2020 yılı zorunlu yer değiştirme işlemlerini re’sen yapmayacak. Ancak MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, öğretmenlere yönelik hizmet affının gündemde olmadığını dile getirdi.

Öğretmenlerin zorunlu yer değiştirmeden muaf tutulması, öğretmenlerin aynı görev yerinde sabit kalmak zorunda oldukları anlamına gelmiyor. Eğer bir öğretmen mevzuattaki gerekli şartları taşıyorsa, isteğe bağlı olarak il dışı yer değiştirme işlemi için başvuruda bulunabilir. Mevzuattaki gerekli şart ise, bir öğretmenin aynı yerde en az üç sene görev yapmış olması olarak yer alıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum