Norm fazlası öğretmen belirlenmesi işlemi için yargıdan önemli karar

Norm fazlası öğretmen belirlenmesi işlemi için yargıdan önemli karar

Norm fazlası öğretmen belirlenmesi işlemi için yargıdan önemli karar


Norm fazlası öğretmen belirlenmesi işlemi için yargıdan önemli karar

Öğretmenlerin norm fazlası olma işleminde bazı uygulamalarda idareden kaynaklı sorunlar yaşanmakta olup norm fazlası olan bazı öğretmenler yaşadıkları bu mağduriyete yol açan kararın mevzuata uygun olup olmadığına bakmamakta ve zorda kalmaktadır. ogretmenlericin.com olarak paylaşacağımız yargı sürecinde ise öğretmenin norm fazlası olması işlemi yargıya taşınmış ve öğretmen haklı bulunmuştur. Bu yüzden norm fazlası öğretmen belirleme işleminde norm fazlası durumuna düşen öğretmenler işlemin mevzuata uygun olup olmadığını araştırmalıdır.


ÖNCE NORMU AÇTILAR SONRA KAPATTILAR


Ankara ili Çankaya ilçesi Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yaşanan olayda felsefe grubu branşında tek öğretmen norm bulunmasına rağmen idare tarafından felsefe normu norm güncellemesinde 2'ye çıkartılmış norm 2 ye çıktıktan sonra yöneticilik görevinden istifa eden bir felsefe öğretmeni okula atanarak göreve başlamıştır. Daha sonra ise tekrar norm güncellenerek okulun normu 1'e düşürülmüştür. Okulun felsefe normu 1'e düşürülünce okulda norm güncellemeden önce görevinde olan öğretmen norm fazlası durumuna düşmüştür.


DAVA AÇILDI VE ÖĞRETMEN HAKLI BULUNDU


Yapılan norm açma ve kapatma işleminden sonra norm fazlası durumuna düşen öğretmen adına sendikası Eğitim-Sen dava açmış. Davada Ankara 11. İdare Mahkemesi 30.04.2019 gün ve E:2019/3 sayılı kararıyla yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Bu kararda norm kadro sayısı 1 olan okula öğretmen atamasının hukuki dayanağı bulunmadığından norm kadro değerlendirilmesinde salt hizmet puanına itibar edilmesinin hakkaniyete ve hukuka uygun olmadığı belirtilmiştir.


İlgili norm fazlası atamaya ilişkin mahkeme kararını görmek için tıklayınız


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum