Yüksek lisans veya doktora yapan öğretmenlerin kademe derece ilerlemesi

Yüksek lisans veya doktora yapan öğretmenlerin kademe derece ilerlemesi

Son dönemde MEB'in öğretmenlerle ilgili yüksek lisans çalışmaları gündemde yerini korurken bu yazımızda yüksek lisans yapan öğretmenin kademe ve derece ilerlemesini ele alacağız.

Yüksek lisans veya doktora yapan öğretmenlerin kademe derece ilerlemesi

Yüksek lisans yapan öğretmenlere bir kademe mi bir derece mi verilir? Hem yüksek lisans hem de doktora yapıldığında öğretmenin kademe derece ilerlemesi nasıl yapılması gerekiyor? Bu sorular ve master doktora yapan öğretmenlerin kademe derece ilerlemesindeki mevzuat hükümlerini ele alacağız.

ÖĞRETMENİN KADEME DERECE İLERLEMESİ


Öğretmenler göreve başladıktan sonra derece ve kademe alırlar. İlk göreve başlayan bir öğretmen 9/1 olarak göreve başlar. Yani 9. derece 1. kademe demektir. Bir yıl sonra öğretmen 1 kademe daha alır ve öğretmenin derece kademe seviyesi 9/2 si olur. Ertesi sene 9/3 olan öğretmen sonraki sene ise 8. dereceye düşer ve 8/1 olarak aynı mantıkla ilerler. En sonunda ise öğretmenin derece kademe oranı 1/4 olarak sona erer yani 1.derecenin 4.kademesinde ilerleme son bulur. Üniversite mezunu bir kişinin göreve başlama kadro derecesi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre 9/1 dir. Aşağıdaki tabloda yıllara göre ilerlemeye bakabiliriz. Ancak bu tabloda zorunlu hizmet, hazırlık sınıfı okuma gibi derece ve kademe ilerlemesine etki eden hususların olmadığını hatırlatalım.

Öğretmen derece/kadro ilerlemesi tablo;

Derece kademe ilerlemesi Derece kademe

YÜKSEK LİSANS YAPANA BİR KADEME


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içerisinde yüksek lisans/master yapan öğretmenlere bir kademe ilerlemesi verileceği hüküm altına alınmıştır. Öğretmen görevdeyken yüksek lisans yaparsa bir kademe alır. Öğretmen atanmadan önce yüksek lisans yapmışsa göreve başladıktan ve adaylığı kalktıktan sonra master yapmış olmasından dolayı bir kademe alır.

657 sayılı DMK yüksek lisans kademe maddesi;
Memurluğa girmeden önce veya memuriyetleri sırasında yüksek öğrenim üstü master derecesi almış olanlarla yüksek öğrenim kurumlarında en az bir yıl ilave öğrenim yaparak lisans üstü ihtisas sertifikası alanlara bir kademe ilerlemesi, tıpta uzmanlık belgesi alanlara, meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır.

Örnek verecek olursak 5/1 derece/kademesinde bulunan bir öğretmen yüksek lisans yaparsa bu öğretmen bir kademe alır ve 5/2 olur.

DOKTORA YAPANLARA BİR DERECE

Doktora yapan öğretmenlerde bir derece alır. Yukarıdaki maddenin son kısmına bakarsak "...meslekleri ile ilgili öğrenim dallarında doktora yapanlara bir derece yükselmesi uygulanır." denilmektedir. 5/1 derecesinde olan bir öğretmen doktorasını yaparsa öğretmenin derece kademe ilerlemesi 4/1 olur.

HEM YÜKSEK LİSANS HEM DOKTORA DURUMU

Öğretmen önce yüksek lisans yapar ve bir kademe aldıktan sonra doktorasını tamamlarsa öğretmene bu sefer bir derece değil 2 kademe verilir. Yine örnek verecek olursak 5/1 de olan öğretmen yüksek lisans yaparsa 5/2 olur. Sonrasında öğretmen doktora yapmasından dolayı derece/kademe ilerlemesi almak isterse öğretmene 2 kademe verilir ve öğretmen önce 5/3 sonra 4/1 derece/kademe seviyesine düşer. Bununla ilgi 657 sayılı DMK maddesi;
Master derecesini alıp bir kademe ilerlemesinden yararlanan memura, mesleği ile ilgili öğrenim dalında doktora yaptığı takdirde iki kademe ilerlemesi uygulanır.

Bu yazımda yüksek lisans yapan öğretmenlerin derece/kademe ilerlemesi ile doktora yapan öğretmenlerin derece/kademe ilerlemesi hususlarına değinmeye çalıştım. Yorumlar kısmından konuyla ilgili soru sorabilirsiniz.

Arif Muzaffer KUL

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum